|
Choroby koni
Nagwozdzenie
Jest to uraz podeszwy wywolany przebiciem jej ostrym przedmiotem. Wskutek uszkodzenia podeszwy kon odczuwa bol i zaczyna kulec. Przy ogladaniu kopyta stwierdza sie uszkodzenie podeszwy i bolesnosc w tym miejscu.
Pomoc polega na usunieciu raniacego przedmiotu. Zwraca sie przy tym uwage, w ktorym kierunku i jak gleboko byl wbity. Informacja ta jest konieczna przy dalszym leczeniu. Konia zwalnia sie z pracy, a rane trzeba odkazic i zabandazowac w celu zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem.
Zagwozdzenie
Wystepuje wskutek uszkodzenia tworzywa kopytowego przy nieprawidlowym wbijaniu podkowiaka. Najczesciej juz podczas kucia kon wyszarpuje noge, a zaraz po podkuciu lub po krotkim czasie zaczyna kulec. Konia nalezy natychmiast rozkuc, a do otworu po podkowiaku wlac jodyne rywanol lub inny srodek odkazajacy i zalozyc opatrunek na kopyto. Po 24 godzinach nalezy zmienic opatrunek. Zazwyczaj po kilku dniach kulawizna ustepuje.
Zapalenie sciegien
U koni mamy najczesciej do czynienia z zapaleniem sciegien zginaczy palcow. Najczestrze przyczyny to: zbyt forsowna praca, skoki przez przeszkody, jazda po grzaskim, nierownym terenie, przetrenowanie badz zly stan kopyt. Rzadko wystepuje kulawizna, natomiast miejsca przebiegu sciegien sa najczesciej nabrzmiale, bolesne i cieple. Pierwsza pomoc polega na zrobieniu najpierw zimnego okladu, a nastepnie stosowanie przez kilka dni okladow rozgrzewajacych.
Zapoprezenie
Jest to uszkodzenie miesni piersiowych z powodu przemieszczenia ich pod zacisnietym popregiem. Moze nastapic podczas schylania sie konia, ktory ma juz podciagniety popreg, lub podczas obracania konia w waskim stanowisku po dopieciu popregu. Wystepuje obrzek w dolnej czesci brzucha, w miejscu przylegania popregu. Leczenie polega na stosowaniu zimnych okladow; w tym czasie mozna jezdzic na oklep.
Podbitek
Jest to miejscowe stluczenie. Najczestsza przyczyna jest nadepniecie na kamien lub ostra jazda po twardym podlozu, a takze niestaranne czyszczenie kopyt, czasem wadliwe kucie. Konia podbitego nalezy zwolnic od pracy i postawic na mokrej glinie.
Gnicie strzalki
Przyczyna jest brak ruchu, mokra, brudna sciolka oraz niestaranne czyszczenie kopyt przed i po jezdzie. Gnicie nastepuje wskutek rozmnazania sie niektorych bakterii znajdujacych sie w podlozu. Proces ten najczesciej rozpoczyna sie w czesciach zagietych sciany rogowej kopyta i w rowku strzalki z powodu zalegania tam nawozu. Chore kopyto nalezy umyc i wysuszyc, smarowac srodkami wysuszajacymi, np. dziegciem, stezonym roztworem siarczanu miedzi.
Kolka
Spowodowana jest zbyt obfitym zywieniem paszami tresciwymi, zadaniem latwo fermentujacej paszy przeglodzonemu koniowi po wyczerpujacej pracy, pojeniem w nieodpowiednim czasie, zadawaniem zepsutej paszy, raptowna zmiana sposobu zywienia, postawieniem spoconego konia w przeciagu. Kolka moze byc rowniez wywolana przez pasozyty bytujace w przewodzie pokarmowym, np. glisty. Objawy kolki sa bardzo wyrazne: kon przestaje przyjmowac pokarm, jest niespokojny, oglada sie na boki, bije kopytami, kladzie sie, tarza, wstaje i powtornie sie kladzie, ciezko dyszy, poci sie. Przy bardzo silnym natezeniu bolu kon kleka, przysiada na zadzie, kladzie sie. Choremu koniowi trzeba udzielic natychmiastowej pomocy: boki nalezy mocno rozcierac sloma, konia nakryc derka i powoli oprowadzac. Konieczna jest pomoc lekarska.
Miesniochwat
Powstaje najczesciej u koni dobrze zywionych, ktore zostaly uzyte do pracy po kilku dniowej przerwie i obfitym zywieniu. Uzyty do pracy kon nagle staje, ma sztywny chod, stwardniale miesnie krzyza i zadu, wydala mocz barwy brunatnej, silnie sie poci. Chorego konia nalezy natychmiast umiescic w cieplej stajni i wezwac weterynarza. Do czasu jego przybycia nalezy konia cieplo okryc. Choroba ta moze doprowadzic do znacznego wycienczenia konia, a nie leczonego - do smierci. Aby nie dopuscic do miesniochwatu, nalezy zapewnic koniowi codzienny ruch, a jesli pozostawia sie go w stajni, zmniejszyc dawki paszy tresciwej do polowy
Ochwat
Jest to rozlegle zapalenie tworzywa kopytowego. Przyczyna moze byc: Skarmianie swiezego ziarna, pojenie zgrzanego konia, nadmierne przemeczenie, przeziebienie, postawienie zgrzanego konia w zimnym pomieszczeniu lub przeciagu, zywienie duzymi ilosciami paszy bogatej w bialko, nagla zmiana rodzaju lub gatunku paszy tresciwej, dlugotrwala praca na twardym gruncie. U chorego konia puszki kopytowe sa gorace, trudnosci sprawia mu cofanie sie, przy ruchu do przodu pociaga nogami, stojac - tylne nogi podciaga pod brzuch; u klaczy wystepuje wyciek z drog rodnych. Ochwacony kon, jesli tylko ma mozliwosc, opiera sie o sciane, aby odciazyc konczyny. Potrzebna jest pomoc weterynarza. Jesli kon jest podkuty, nalezy go rozkuc i robic zimne oklady na kopyta.
Gruda
Jest to stan zapalny skory w okolicy stawu pecinowego, spowodowany trzymaniem konia na mokrej i brudnej sciolce w stajni, praca na podmoklym terenie, odmrozeniami, brakiem wlasciwej pielegnacji konczyn, a czasem biegunka. Inna przyczyna wywolania grudy moga byc poszyty. W zaleznosci od rodzaju czynnika wywolujacego grude, jej objawy moga byc rozne. Do najczesciej spotykanych naleza:
- obrzmienie i zwilgotnienie skory na tylnej czesci peciny ponizej stawu pecinowego; w miejscu tym pojawiaja sie pecherzyki wypelnione ropa oraz strupy; siersc jest zlepiona plynem surowiczym;
- obrzek i luszczenie sie naskorka. Leczenie tego schorzenia trzeba powierzyc lekarzowi weterynarii; konia postawic na czystej, suchej sciolce, obrzekniete miejsca zmyc rywanolem.
|
|